Üritused


Kirjutamislaager virtuaalse toega
Tartu Ülikool
04.-07. oktoober 2021
Mäetaguse mõisa hotell 
 

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool ning Keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikool korraldavad 4.-7. oktoobril doktorantidele hübriid-kirjutamislaagri Mäetaguse mõisa hotellis ja spaas. Töötubadest ja konsultatsioonidest on võimalus osa võtta kohapeal või Zoom veebiplatvormi kaudu. Osalejate kasutada on hotelli seminariruum. Täpsemad juhised ja ürituse ajakava saadetakse vastuvõetud osalejatele enne laagri algust e-mailile.

Kirjutamislaagris on võimalik keskenduda oma doktoritöö või teadusartikli kirjutamisele. Lisaks pakume erinevaid kirjutamist toetavaid töötubasid (osalemine vabatahtlik). Kui teil ei ole võimalik Mäetagusele kohale tulla, on võimalus laagrist osa võtta nt kodust, kuna töötoad ja konsultatsioonid toimuvad ka veebiplatvormil. Vastuvõetud osavõtjate majutus ühekohalises toas, toitlustus ja bussipiletid hüvitatakse doktorikooli poolt. Laagrisse võetakse vastu kuni 25 osalejat.

NB! Kõik kohale tulevad osalejad peavad tõendama ohutust COVID tõendiga, esitades kas tõendi vaktsineerimise või läbipõdemise kohta või negatiivse kiirtesti tulemuse.

Tööplaan

Osalemiseks palume esitada lühikese tööplaani, kus täpsustate, millise kirjatöö või tööetapiga soovite kirjutamislaagris tegeleda. Tööplaani koostades palun lähtuge allolevatest punktidest:

1. Palun kirjutage lähemalt tekstist/tekstidest, mille kallal kavatsete töötada kirjutamislaagris (näiteks uurimusküsimused, eesmärgid, tööetapp, jne)

2. Palun tooge välja vaatenurgad, mille kallal plaanite kirjutamislaagris töötada. Siin tuleks silmas pidada eesmärkide püstitamist ja tehtava töö jagamist. Sellest tulenevalt palume välja tuua need aspektid päevade kaupa kirjutamislaagri ajal.

3. Tooge välja mistahes raskused, mis on tekkinud kirjutamise ajal. See annab meile võimaluse nende kallal töötada operatiivselt ning võimalusel juhendada probleemide lahendamise osas.

Vastuvõetud osalejatele saadetakse ajakava, töötubade nimekiri ja mõned tehnilised juhised umbes nädal enne laagrit emailile. Laagrisse võetakse eelisjärjekorras vastu doktorandid, kes saavad osaleda kogu ürituse aja.


Registreerimine on avatud 19. septembrini 2021. Registreeru siin.

 

Lisainfo: Katarina Damčević, katarina.damcevic@ut.ee

 

Üritust finantseerib Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA).Sügisseminar „Keel ajas ja aeg keeles“
Eesti Keele Instituut
14.-15. oktoober 2021
Narva-Jõesuu

 

Eesti Keele Instituut korraldab keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikooli raames sügisseminari „Keel ajas ja aeg keeles“. Seminar toimub 14.–15. oktoobril Narva-Jõesuus Meresuu spaahotellis.

Keele ja aja seoseid saab uurida väga mitme nurga alt: näiteks aja väljendamise vahendeid ja nende omandamist nii esimeses kui ka teises keeles, mõnda kitsamat keelenähtust või üldisemat keelekasutust mingis ajahetkes või keele muutumist pikema aja jooksul.

 

Ootame kõiki teemast huvitatud doktorante, nende juhendajaid ja magistrante seminarist osa võtma! Doktorandid ja magistrandid, kelle uurimisteema haakub seminari teemaga, on oodatud tegema ka ettekande. Doktorandid ja magistrandid saavad seminaril osalemise kohta tõendi.

Kõnelema on lubanud tulla üldkeeleteaduse kaasprofessor Ilona Tragel ja eesti keele kaasprofessor Külli Habicht Tartu Ülikoolist ning Eesti Keele Instituudi vanemleksikograaf, 2021. aasta Wiedemanni keeleauhinna laureaat Jüri Viikberg. Seminar toimub eesti keeles.

EKI doktorikool korraldab kõigile osalejatele bussitranspordi (nii Tallinnast kui ka Tartust) Narva-Jõesuhu ja tagasi, samuti majutuse ja toitlustuse.

Oma osalemis- ja/või esinemissoovist teatage palun hiljemalt 15. septembriks registreerumisvormi kaudu. Viimased vabad kohad!

 

NB! Kõik kohale tulevad osalejad peavad tõendama ohutust, esitades kas tõendi vaktsineerimise või läbipõdemise kohta või negatiivse kiirtesti tulemuse. Kohapeal on võimalik teha COVID-19 antigeeni kiirtesti hinnaga 7 €.
 

Lisainfo EKI keelekalendris. Küsimuste korral kirjutage marit.alas@eki.ee või liis.ermus@eki.ee.

 

Ürituse toimumist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond (Eesti Keele Instituudi ASTRA projekt EKI-ASTRA).Majandus ja kultuur Euroopa Liidu ning Jaapani vahel
Tartu Ülikool ja Estonian Business School
14.-15. oktoober 2021
Tartu
 

Tartu Ülikool ja Estonian Business School kutsuvad doktorante konverentsile „Majandus ja kultuur Euroopa Liidu ning Jaapani vahel“.

Ingliskeelne konverents, mis toimub 14.-15. oktoobril, Tartu Ülikoolis keskendub ELi ja Jaapani majandussuhetele ja paneb erilist rõhku kultuuri rollil nende suhete edukal loomisel ja hoidmisel. Multidistsiplinaarne konverents kutsub üliõpilasi osalema ja saatma lühikokkuvõtteid nende enda uurimis- ja doktoritöödest, mis käsitlevad eelpool mainitud teemasid, sh:

  • Euroopa/Eesti kaubandus- ja ärisuhted Jaapaniga
  • Organisatsiooni juhtimine ja/või organisatsioonikultuur Jaapanis
  • Kultuuri roll turunduses ja majanduskoostöös ELi ja Jaapani vahel
  • Turundus Jaapanis
  • EL-i kaubavahetus Ida-Aasiaga

Konverentsile on oodatud osalema doktorandid ja teadustööst huvitatud magistrandid. Piiratud kogus doktorante saavad teha ka ettekandeid oma uurimistööst. Ettekande tegemiseks saada kokkuvõte (abstract) nimetatud või asjakohastel teemadel. Abstraktid peaksid olema vahemikus 300-500 sõna, ingliskeelsed ja saadetud peakorraldajale hiljemalt 30. augustiks 2021.

Konverentsile saab registreeruda kuni 15. septembrini. Registreerumiseks vajuta siia lingile.

Korraldajad väljastavad osalemissertifikaadid kõigile neile, kes seda soovivad ja osalevad kogu programmis. Korraldajad otsivad ka võimalust avaldada valitud teadustööd eelretsenseeritud ajakirja eriväljaandes.

Lisainfot saab meie kodulehelt või peakorraldajalt (Elo Süld, elo.suld@ut.ee).

 

Üritus korraldatakse Tartu Ülikooli Aasia keskuse, majandusteaduskonna, kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli ning Estonian Business Schooli koostöös ja sellega tähistatakse 100 aastat Eesti ja Jaapani sõprusest. Üritust toetab Euroopa Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA).Workshop “Fire safety” for professional development: Prevention of burnout
University of Tartu
October 20, 2021, 9:00-16:30
Jakobi 2–114
Tartu
 

Workshop conductor is Aave Hannus (University of Tartu).

Objectives

This workshop focuses on understanding what is burnout, what causes burnout, and how to develop individual strategies to prevent burnout. At the completion of the workshop, learners will be able to determine their individual risk factors related to their doctoral studies and current working conditions. The principles of effective burnout prevention strategies are explained and discussed. Participants develop their own burnout prevention plan.

What you will learn

  • What is burnout and what is not burnout? The nature and recognition of burnout. Differentiation between stress, depression, and burnout.
  • How does burnout develop? Development of burnout over time.
  • What is the price of burnout? The consequences of burnout for personal live and professional development.
  • How to resist without burnout? Principles and strategies for prevention of burnout. Developing a personal action plan for preventing academic burnout during doctoral studies.

Schedule

08.45–09.00    welcome coffee

09:00–10:30    workshop

10:30–10:45    break

10:45–12:15    workshop

12:15–13:15    lunch (115)

13:15–14:45    workshop

14:45–15:00    break

15:00–16:30    workshop


Please register here! Registration is open until 6th of October. The number of participants is limited to 15. You will recive an e–mail confirming your participation in the workshop before the event!

This workshop is for English-speaking doctoral students. Burnout prevention workshop in Estonian will take place November 10, the registration for this workshop will open soon.

 

Contact for more information: Merili Hansen, merili.hansen@ut.ee

 

This event is supported by the University of Tartu ASTRA Project PER ASPERA (European Regional Development Fund)Teaduskommunikatsiooni õppepäev
Tartu Ülikooli doktorikoolide ühine koolituspäev
22. oktoober 2021
Tartu Loodusmaja
 

Kutsume Tartu Ülikooli doktorante osalema eestikeelsel teaduskommunikatsiooni õppepäeval, mis toimub 22. oktoobril 2021 Tartu Loodusmajas. Õppepäeval hangitud uusi teadmisi saab rakendada 5. novembril toimuval Tartu Ülikooli kolme minuti loengute konkursil, kus selgitatakse välja TÜ esindaja Teaduste Akadeemia üleriigilisel finaalüritusel „Teadus 3 minutiga“.

22. oktoobril toimuval õppepäeval tutvustame lähemalt, mis rolli täidab teadustöö puhul kommunikatsioon ning kuidas oma tööst kõige olulisem haaravalt kolmeminutilise liftikõne formaadis välja tuua. Samuti jagame näpunäiteid, kuidas sotsiaalmeedia teadlase kasuks parimal moel tööle panna. Teemadest saab ülevaate töötubades, kus tutvustame teooriat ja aitame seda kohe ka praktikasse rakendada, võimaldades igaühel personaalselt tagasisidet saada. Õppepäevale on oodatud kõik doktorandid, kes soovivad oma kommunikatsioonioskusi arendada.

Ingliskeelne teaduskommunikatsiooni õppepäev on kavas kevadsemestril, mil on toimumas ka ingliskeelne kolme minuti loengute konkurss, kus selgitatakse välja TÜ esindaja rahvusvahelisel Coimbra grupi konkursil.

Registreeru doktorantide teaduskommunikatsiooni õppepäevale siin 13. oktoobriks.

Ajakava

09:45-10:00 Tervituskohv

10:00-11:00 Üldsessioon   

Miks, kellele ja kuidas oma teadustööst rääkida? -- Piret Ehrenpreis (Tartu Ülikooli teaduskommunikatsiooni nõunik) ja Sandra Saar (Tartu Ülikooli teaduskommunikatsiooni spetsialist)

11:00-11:45 lõuna

11:45-14:00 Paralleelsed töötoad (osalejad jaotatakse kaheks, osalemine mõlemas töötoas)

Töötuba: 3-minuti loengMaret Ahonen (Tartu Ülikooli sTARTUp Lab-i juht) annab ülevaate ja harjutab osalejatega läbi liftikõne ABC, mis aitab oma teadusteema tähtsust selgitada mitteteadlastest kuulajaskonnale lihtsalt, lühidalt ja haaravalt.

Töötuba:  SotsiaalmeediaMaria Murumaa-Mengel (Tartu Ülikooli sotsiaalmeedia lektor) kutsub  arutlema sotsiaalmeedia võimaluste ja ohtude üle. Vaatluse alla võetakse nii need aspektid, mis puudutavad kommunikatsiooni oma kogukonnaga (inreach) kui ka need aspektid, mida reeglina käsitletakse avalikkuse ja erinevate sihtgruppidega suhtlemisena (outreach). Aluseks võetakse osalejate enda reaalsed kogemused. Platvormidest käsitletakse pikemalt või lühemalt Facebooki, Twitteri, Instagrami, YouTube'i, ETISe, Research Gate'i, LinkedIni, Google Scholari, Tumblri, TikToki ja blogide võimalusi.

 

11:45-12:45 töötoas osalemine

12:45-13:00 paus

13:00-14:00 töötoas osalemine


 

Lisateave:

Piret Ehrenpreis, TÜ teaduskommunikatsiooni nõunik, 58160090, piret.ehrenpreis@ut.ee
Merili Hansen, TÜ HV doktorikoolide ürituste projektijuht, merili.hansen@ut.ee

 

Ürituse toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA)Tartu Ülikooli kolme minuti loengute konkurss
Tartu Ülikool
5. november 2021
Tartu Loodusmaja


5. novembril 2021 toimub TÜ doktorantidele ja viimase aasta jooksul väitekirja kaitsnud värsketele doktoritele eestikeelsete kolmeminutiliste loengute konkurss, kus oma teadustööd või hiljutist publikatsiooni laiemale avalikkusele tutvustada. Konkursil esitatud loengud leiavad laiemat kajastust ERR-i teadusuudiste portaalis Novaator. Konkurss toimub Tartu Loodusmajas. Registreerumine on avatud 29. oktoobrini.

Tartu Ülikooli konkursi info

Uuringud on näidanud, et Eesti inimesed usaldavad teadust ja teadlasi. Samas tunneb vaid kolmandik Eesti elanikest, et nad on hästi informeeritud teaduse ja tehnoloogia vallas toimuvatest arengutest. Veidi üle poole elanikest tunneb, et tahaks teaduse kohta rohkem teada. Aitame teadmistejanu kustutada - tule ja räägi, kuidas muudab Sinu teadustöö maailma paremaks!

Kellele ja kuidas?

Valmistu: Konkursil osalemiseks valmista ette eestikeelne kolmeminutiline haarav loeng, mis võtab kokku uurimistöö ajendiks olnud probleemi, selle lahendamise viisid ning kuidas ja kellele see oluline on. Seejuures ära unusta avamast, mida uudset just Sinu töö probleemi lahendamisel välja pakub.

Osale: Pea oma loeng 5. novembril konkursižüriile.

Hindame: Kolmeminutiliste loengute seast valib žürii välja parimad, keda ootab rahaline auhind ja võimalus esindada ülikooli 2022. aasta veebruaris Teaduste Akadeemias toimuval kolme minuti loengute konkursi finaalüritusel.

Avaldame: Konkursil ette kantud loengutest teeme kohapeal videosalvestise. Kõigi konkursile jõudnud teemakäsitluste puhul pakume koostöös ERR Novaatori teadusuudiste portaaliga avaldamisvõimalust. Nii ei jää põnevad lood värskest teadusest pelgalt ülikooli seinte vahele.

Konkursile eelneb doktorantide teaduskommunikatsiooni õppepäev 22. oktoobril, kus õpetatakse muuhulgas ka kolme minuti loengu formaati kasutama. 

Teaduste akadeemia finaalüritus

Ülikoolide ja teadusaustuste eelkonkurssidelt selgunud parimad on oodatud Eesti Teaduste Akadeemia ühiskoolitusele „Audiovisuaalne eneseväljendus ja populaarteadusliku artikli kirjutamine“ Heimtalis 27.-28. novembril, mille järelkoolitus on jaanuaris Tallinnas.

2022. aasta veebruaris toimub Teaduste Akadeemias kolme minuti loengute konkursi finaalüritus. Seal selguvad omakorda viis paremat, kelle loengust sünnib koostöös professionaalse produktsioonimeeskonnaga kolmeminutiline videoklipp, mis jõuab aprillis ETV eetrisse. Teleekraanile jõudnud videoloengute seast valivad televaatajad oma lemmiku. 


 

Lisateave:

Piret Ehrenpreis, TÜ teaduskommunikatsiooni nõunik, 58160090, piret.ehrenpreis@ut.ee
Merili Hansen, TÜ HV doktorikoolide ürituste projektijuht, merili.hansen@ut.ee
Vt ka TÜ kodulehte
 

Ürituse toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA)Sügiskool „Dialogues with Magic“
Eesti Kirjandusmuuseum
11.-12. november 2021

Saka mõis, Ida-Virumaa

Eesti Kirjandusmuuseum korraldab 11.-12. novembril 2021 sügiskooli „Dialogues with Magic“, et vaadelda maagiafenomeni läbi aja – maagiaga seotud uskumusi, hirme, filosoofiaid ja huvisid, maagia presenteerimist ja funktsioone erinevates kultuuriruumides, sümboolikas, nii kroonikakirjutuses kui tänapäevases meedia- ja reklaamikeeles jne. Üritus toimub koostöös keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikooliga, kuid osalema on oodatud ka doktorandid, kes ei ole selle doktorikooli liikmed (näiteks on ettekanded huvipakkuvad kultuuriteaduste kraadiõppuritele), samuti on oodatud teemast huvitatud magistrandid ning juhendajad. Doktorandid ja magistrandid, kelle uurimisteema haakub sügiskooli teemaga, on oodatud esinema 20-minutilise ettekandega. Osalemise eest on võimalik taotleda ainepunkte (3 ainepunkti ettekandega osalemise ja 2 ainepunkti ilma ettekandeta osalemise eest) või saada osalemise kohta tõend.

Üritus toimub Saka mõisas (piirangute korral hübriid- või virtuaalvormis), töökeeleks on inglise keel. Ettekandeid-töötube on lisaks Eesti asjatundjatele kutsutud pidama oma valdkonna tunnustatud eksperdid mujalt. Osalejatele korraldatakse bussitransport Tartust Sakasse ja tagasi, samuti on tagatud majutus ühestes tubades ja toitlustus.

Oma osalemissoovist teatage palun hiljemalt 11. oktoobriks (kui soovite osaleda ettekandega) või 22. oktoobriks (kui soovite osaleda ilma ettekandeta) aadressile reet.hiiemae@folklore.ee.

Lisainfo: Reet Hiiemäe, reet.hiiemae@folklore.ee

 

Ürituse toimumist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond (Eesti Kirjandusmuuseumi ASTRA projekt EKMDHUM), see on seotud ka Eesti-uuringute Tippkeskusega.